Doruk Seymen © Copyright 2006 - 2020 / All Rights Reserved

About Me

Doruk Seymen

some unnecessary details...

Born in February 1982, Istanbul / Turkey.  

After completing his education at Eskişehir University, Doruk Seymen worked with advertising agencies on photography and visual designs for a while. Doruk Seymen had stepped into the professional life of photography in 2006 and had many photo shootings with various brands in the following years. He completed his 18 months of education at NYIP (New York Institute of Photography). Doruk Seymen, who commenced shooting photos for Doğan Burda Corporate Magazine Group in 2010, is currently providing service to various magazines and brands along with his company.

After shooting a documentary film about Syrian Refugees in 2016, he performed his personal exhibition named “Dom and Abdal from Syria to Gaziantep” in the building of European Council in Strasbourg, France. After that, he won the second prize in the International Competition of “Lost Rights, Found Justice?” organized by Human Rights Consortium / University of London.

Doruk Seymen, whose greatest passion is nature, produces new projects with his collaborators he constantly works with, travels to lesser known regions of Anatolia and combines the experimental photography with his fictions.

Referanslar

Gökhan Türkmen
Mercedes Benz Fashion Week
Opel
Harley Davidson
Toyota
Yacht Türkiye
Autoshow Magazine
Mitsubishi Electric Klima
Transanatolia
Baja Anatolia
Rally Antiphellos
Robinson Club Nobilis
Doğan Burda Dergi
Elle Magazine / TR
Elele Magazine
Alem Magazine
GEO Magazine
Seninle Magazine
Bride's Magazine 
Banko Burger
Hürriyet
Hello Magazine / TR
Hurriyet.com.tr
Gökçen Arıkan
GA PROJECT w/ Gökçen Arıkan
Merlin Mutfakta 
Coffeetainer
Nashira Park Antalya
BOB Burger
BUNK Hostels
Carelle Cosmetics
Pfizer
Renault
Mavi Suite Türkbükü
Ship Ahoy Türkbükü
Infernus (Portugal)
Atelye Deri
Berr & Bath Industries
Army Of Love Shop
Closet Circuit
Mekan Yatak

...

Fotoğrafa Dair

Fotoğraf... İnsanların, anların ve en önemlisi zamanın yükünü taşıyan fotoğraf makinelerinin akıl duygu ve görme yetisiyle yönetilip ortaya çıkarttığı bir belgedir. bir anın dondurularak sonsuza gönderildiği açık mektuplar gibidirler.. tüm insanlar arasında evrensel bir dil gibidir.. Bu dili konuşabilmek için bir fotoğraf makinesi gereklidir ancak en iyi makine bile size sular seller gibi konuşma yetisi kazandırmayabilir. Fotoğrafı anlamak ve konuşabilmek için önce onu dinlemek gerekir. Fotoğraf sanayisinin her gün çoğalan maddi çığlıklarının arasından, maneviyatının sesine kulak vermek gerekir. durum şudur ki iyi bir makine sahibi olmak sadece sahibi olmaktır makinanın, iyi bir fotoğrafçı olmak, zanaati en iyi şekilde becerebilme yetisidir.. Fotoğraf sanatçısı olmak, zanaatin tümüne hakim ve yeni bir şey söyleyebilme donanımına sahip kişilerin ünvanıdır...

...

Yaşama Dair

Kronolojik bir yazı yazmak benim tarzım değil... gerçek şudur ki var oldum ve bir gün de yok olacağım, sadece bu arada ki anlık yaşanmışlığın fotoğrafıyla ilgileniyorum. onu ne kadar gerçekçi kılarsam kendi hayallerimi de o derece aşmış olacağım..

Equipment

Camera & Light Systems

Fujifilm X System and GFX - Fujinon Lenses

Godox Light Systems

Nikon, Elinchrom, Broncolor

DJI Ronin S-SC - Mavic II Pro

GoPro

Social Responsibility

imagedrops
imagedrops
imagedrops

LOST RIGHTS, FOUND JUSTICE?

REFUGEE AND MIGRANT RIGHTS PHOTOGRAPHY EXHIBITION

Exhibition second prize was awarded to Doruk Seymen a photographer based in Istanbul,

Human Rights Consortium / School Of Advanced Study University of London
Refugee Law Initiative
Minority rights group international
Being Human / A festival of the humanities
Curated by Genna Naccache